Ar kada nors bandėt susikurti savo svajonių pasaulį? Waltas Disney’us tai padarė. Pats didžiausias „Disney World“ pramogų parkas buvo įkurtas Floridoje, dar kitaip vadintas Floridos projektu. Režisierius Seanas Bakeris perėmė šį vardą filmui, tačiau jis – ne apie Disnėjaus pasaulį. Nusikelkime į visai šalia esantį motelį.
„Floridos projektas“ – autentiškas filmas, atspindintis tikrą ir nesuvaidintą gyvenimo pusę, į kurią daugelis nėra linkęs atsigręžti. S. Bakeris ir jo komanda nuodugniai ruošėsi: kalbėjosi su Floridos apylinkių motelių gyventojais, valdytojais, rinko istorijas, kurios ir buvo scenarijaus pagrindas. Siekta išsaugoti realybės pojūtį: pats filmavimas vyko tikrame motelyje. Taip pat režisierius metė sau iššūkį – dalis aktorių buvo neprofesionalai. Viena jų – lietuvių kilmės Bria Vinaitė. Sprendimas pasiteisino, nors ir buvo matyti dirbtinumo apraiškų, jos puikiai derėjo su kičišku filmo koloritu. Atskleidžiama tai, kas slepiasi už spalvotų pigių motelių sienų.
Filmo siužetas sukasi aplink dalį jaunos mamos Heilės ir jos šešiametės dukters Munės (akt. Brooklynn Prince) gyvenimo „Magiškosios pilies” motelyje. Heilė neturi pastovaus darbo, yra priversta visais įmanomais būdais prasimanyti pinigų nuomai. Bandymai gauti darbą bevaisiai – Heilė neatitinka standartų, be to, kartą jau buvo susidūrus su teisėsauga. Visos nesėkmės iššaukia dar didesnį viduje tūnantį įniršį pasauliui ir norą maištauti. Tuo metu Munė su draugais tyrinėja pasaulį, krečia išdaigas ir džiaugiasi nerūpestinga vasara. Vis dėlto jos charakteryje nejučia ryškėja Heilės maišto bruožai.
Istorija perteikiama iš vaikų perspektyvos. Žiūrovui suteikiama teisė į nuotykius leistis kartu. Iš tiesų labai žavi vaikų atvirumas ir nuoširdumas, kurių dar nespėjo paveikti visuomenės susikurtos taisyklės. Tai laikas, kai galima klysti ir mokytis iš klaidų. Bet ar išmoktos pamokos bus teisingos? Šalia pasaulį tyrinėjančių vaikų yra ir berniukas, kurį griežtai auklėja tėtis ir neadvekvačiai baudžia už padarytas klaidas. Taip ugdomas visuomenės susikaustymas, privalomybė paklusti niekur nerašytoms taisyklėms, gyventi kaip priimtina. Ar viena klaida gali pakeisti visą likusį gyvenimą? Kartais taip, bet kartais dėl tos klaidos atsiduri tam tikrame socialiniame sluoksnyje, kuriam nebesuteikiamas šansas pasitaisyti. Suaugus klysti nebegalima. Į šį verpetą pateko ir Heilė. Viena klaida gali kainuoti draugystę. Nesuteikiamas šansas pasikeisti. Vaikai į viską žiūri paprasčiau: net į veidą spjovęs gali tapti geriausiu draugu. Vis dėlto filme perteikiamas vaiko susidūrimas su tikrove, suaugusiųjų pasauliu, kuris kartais gąsdina.
Motelio „Magiškoji pilis“ valdytojas Bobis (akt. Willemas Dafoe) kaip tėvas rūpinasi visais gyventojais, juos saugo tarsi savo vaikus. Galbūt todėl, kad jo paties šeima jau seniai iširo? Taip pat jis išsiskiria, nes yra linkęs suteikti antrą šansą, kurio kažkada jam pačiam pritrūko. Net iškrypėliui, kieme stebinčiam vaikus buvo suteiktas šansas daugiau ten niekada gyvenime nepasirodyti. Jis visada laikosi duoto žodžio. Tai žino ir Munė su draugais. Jei Bobis pasakė, kad turės jie nešdintis iš registratūros patalpos, jei nukris nors vienas lašas ledų ant žemės, tai taip ir bus. „Magiškoji pilis“ – Bobio susikurtas pasaulis, kuriame visi paklūsta jo taisyklėms.
Iš tiesų tiek Heilė, tiek Munė gyvena savo susikurtame svajonių pasaulyje. Galbūt kai esi atstumiamas viso likusio pasaulio, nebelieka kitos išeities. Kitaip tiesiog išprotėtum. Vis dėlto tai vaikščiojimas ašmenimis: vienas neatsargus žingsnis ir su trenksmu atsidursi realybėje. Filme nuolatos juntamas pavojaus šešėlis, kuris tyko kažkur visai šalia už kampo.
Walto Disney’aus vaikystė buvo sudėtinga, skurdi. Todėl „Disney World“ pramogų parkai neretai vadinami „didžiuliu ir jaudinančiu vaikystės revanšu“. „Floridos projekto“ statybos pabaigos Disney’us taip ir nesulaukė. Jis įsivaizdavo čia įkurtą eksperimentinę ateities bendruomenę, kur nėra lūšnų, atsikratyta vargo. Ši bendruomenė turėjo apimti ir aplink esančius kurortinius viešbučius. Pramogų parkas buvo pastatytas, tačiau pati Disney’aus utopija neįgyvendinta. Galbūt todėl ir filmas pasibaigia čia – Disney’aus pasaulyje, palaikant idėją, kad ateityje viskas bus kitaip.